sobota, 5 listopada 2011

archaeology.ws


Dzisiaj chciałbym się zając recenzją powyżej wymienionej strony. Jednak na waszym miejscu nie sugerowałbym się nią za bardzo ponieważ jest to moja pierwsza próba opisania jakiejkolwiek strony internetowej. Tak więc oprócz czytania tego tekstu zachęcam również do wbicia wymienionego adresu do swojej przeglądarki internetowej i wyrobienia na jego temat swojej własnej opini.


 Archaeology.ws jest obszerną przeglądarką archeologicznych znalezisk z całego świata. Wchodząc na nią  potrzebowałem dłuższej chwili aby odnaleźc się  w rozbudowanym interfejsie strony głównej. Największym działem jest tutaj 'Wold Archeology News'. Uwagę przykuwa w nim obraz globu zapożyczony z Google Maps na którym są zaznaczone archeologiczne odkrycia z ostatniego tygodnia. Widoczne sa one również poniżej w formie chronologicznej listy artykułów. Tematyka jest ogólna. Można tu znaleźc wieści zarówno na temat XVIII-wiecznego statku znalezionego w Nowym Yorku jak i pracowni wyrobu narzędzi krzemiennych sprzed 100000 lat odkrytej w południowej Afryce. Same artykuły sa krótkie i posiadają charakter popularnonaukowy. Te bardziej spektakularne przyozdabiane są zdjęciami z wykopalisk, filmikami, a w jednym natrafilem nawet na rekonstrukcję okolic kręgu megalitycznego Stonehenge wykonaną w 3D i umieszczoną na stronie w formie wideo. Tak więc informacje w nich zawarte mają dac czytelnikowi ogólne pojęcie o tym co się dzieje w archeologicznym światku ale dla nas, pilnych studentów tej dziedziny będą one mało przydatne. 
                                         

Z uwagi na to iż jest to angielska strona, nie powinno nikogo dziwic że najwiecej uwagi poswięcone jest tu Wielkiej Brytanii. Znajdziemy tutaj osobny dział dla słynnego Stonehenge, kalendarz wszelkich konferencji i spotkań natury archeologicznej odbywajacych się w  UK. Może o tym świadczyc również fakt że wszystkie artykuły znalezione poprzez tą stronę beda w języku angielskim. 
Oprócz głównego działu znajdziemy również sporą ilośc mniej i bardziej przydatnych dodatków. Mamy tu np. listę książek z polecanych przez wybinych angielskich specjalistów, mozliwośc wysłuchania transmisji BBC o tematyce historycznej i archeologicznej, czy nawet informacje dla ludzi pragnących kształcic się w tym kierunku. Pożyteczna jest wyszukiwarka współpracująca z Google która pozwala przeszukiwac całą
stronę za pomocą słów kluczowych. Przypadły mi też do gustu odnośniki do innych wyszukiwarek o podobnym charakterze(widac twórcy tejże strony nie uważają że mają monopol na wieści archeologiczne). 

                        
 Oceniając stronę kryjaca się pod adresem archaeology.ws trzeba pamiętac że raczej nigdy nie miała byc ona ścisłym kompendium wiedzy archeologicznej. Jest to po prostu zbiór mniej lub bardziej spektakularnych newsów z paru ostatnich lat, które przedstawione w ciekawy sposób mogą zainteresowac zwykłych zjadaczy chleba tą dziedzina nauki. Patrząc z tej perspektywy uważam że strona ta jak najbardziej może spełnic takie zadanie chociaż zawiera sporo niepotrzebnych dodatków i może dlatego jej budowa wydaje mi się za skomplikowana.